Ubud – balijskie centrum kultury i sztuki

Dlaczego warto odwiedzić miasto Ubud, mimo że nie ma dostępu do morza ani ładnych plaż?

Głównie dlatego, że Ubud pełni funkcję jednego z najważniejszych ośrodków kulturalno-religijnych Bali. Ma też dogodną lokalizację, bo położone jest w centralnej części wyspy, dzięki czemu można potraktować je jako bazę wypadową na jednodniowe skuterowe wycieczki po wyspie.

Figurki przy jednej ze świątyń w Ubud.

Ubud, mimo dużego ruchu ulicznego, jest też miejscem klimatycznym – wystarczy wejść do jednego z domów-świątyń, bądź też na teren dowolnej świątyni, żeby, jak za dotknięciem magicznej różdżki, przenieść się w inny wymiar czasoprzestrzeni. Niestety, w ostatnich latach to inspirujące artystyczne miasteczko, które słynie z wytwarzania drewnianych rzeźb i charakterystycznego balijskiego rękodzieła, zmieniło się w turystyczną mekkę, dlatego czasami trzeba przymknąć oko na wszechobecną komercjalizację, aby móc cieszyć się niezaprzeczalnym urokiem tego miejsca. Przede wszystkim należy wybrać starannie hostel: najlepiej, żeby znajdował się już we wcześniej wspomnianym balijskim domu.

 

Widok na ogród z naszego domku.
Indonezyjska sieciówka łudząco podobna do pewnej amerykańskiej.

W ramach zapoznania z balijską kulturą można też wybrać się na licznie organizowane pokazy rytualnego tańca lub inscenizację kecak dance i tańca ognia (relacja z pokazu ). Można też przejść się po tutejszym bazarze w poszukiwaniu pamiątek lub pójść/ pojechać na obrzeża miasta, gdzie znajdują się pracownie regionalnych artystów-rzeźbiarzy, którzy przy głównych drogach oferują swoje wyroby. Ze względu na duże gabaryty, wspomniane rękodzieło przeznaczone jest raczej na rynek lokalny, ale jeśli chcecie zakupić jakiś ozdobny mebel lub dużą rzeźbę, to warto wybrać się na spacer poza centrum miasteczka.

Bazar w centrum Ubud.
Jeden ze sklepów meblarskich przy drodze wyjazdowej z Ubud.

Jednodniowe wycieczki skuterowe z Ubud:

 

You may also like