Świątynie PURA TIRTHA EMPUL i PURA GUNUNG KAWI

PURA TIRTHA EMPUL

Jeżeli pragniecie odbyć na Bali rytualną kąpiel, to jest to właściwe miejsce, bo świątynia została zbudowana wokół gorących źródeł. Przez dużą sławę tego miejsca i bliskość Ubud, turyści przyjeżdżają tu w ogromnej liczbie, co skutecznie zakłóca jego wyjątkowy klimat. Przed przyjazdem do Pura Tirtha Empul należy wyposażyć się w sarung (większa chusta, która po obwiązaniu wokół bioder będzie zakrywała nam kolana) i w morze stoickiej cierpliwości do wszelkiej maści nagabywaczy i sprzedawców. Już na parkingu dostaliśmy trzy propozycje odwiedzenia okolicznych domów-kawiarni, dziesięć zapytań czy aby na pewno nie potrzebujemy sarungu (można je również wypożyczyć przy kasach biletowych) i czy może chcemy zjeść np. banana.

Przy świątyni ciężko jest zaparkować, codziennie odwiedzają ją liczni turyści.

Jeżeli ktoś planuje rytualną kąpiel, to już po wejściu na teren świątyni znajduje się przebieralnia i wypożyczalnia odpowiednich na tę okazję strojów dla kobiet i mężczyzn.

Tłumy turystów.

Główne zabudowania świątynne.

Wyjść można tylko przez pobliski bazar – kto był już w Azji lub w krajach arabskich ten wie, co to oznacza.

Koszt wejścia 15000 IDR / os

PURA GUNUNG KAWI

Zdecydowanie mniej gwarna i ciut mniej skomercjalizowana niż Pura Tirtha Empul. Ta świątynia szczególnie przypadła nam do gustu, mimo dość trudnego dostępu – trzeba pokonać dosyć strome schody. Sama świątynia to malowniczo położony kompleks ołtarzy/ pomieszczeń wykutych w skale. W okolicy znajdują się też pola ryżowe. Całość wydała nam się dużo przyjemniejsza niż zadeptane Pura Tirtha Empul.

Malownicze otoczenie świątyni.
Opuszczone mury świątyni pokrył zielony dywan.

Tutaj również należy nosić sarung lub w przypadku kobiet spódnicę/ sukienkę za kolana.

Koszt biletu: 15000 IDR/os.

Sarung to obowiązkowy strój na terenie balijskich świątyń.

 

You may also like